Jak odzyskać zaległe wynagrodzenia od upadłego pracodawcy?

O tym jak wygląda kwestia wypłat zaległych pensji przez Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych pisałam tutaj Teraz pora wspomnieć słów parę o wypłacie takich zaległości pracownikowi z pozostałego majątku upadłego.

Prawo podzieliło wierzytelności upadłej firmy na 4 kategorie. W pierwszej kategorii, uprzywilejowanej znajdują się zaległości wobec pracowników powstałe przed ogłoszeniem niewypłacalności pracodawcy.

Co powinieneś robić w sytuacji ogłoszenia upadłości pracodawcy?

Czy jako pracownik powinieneś się tylko biernie przyglądać całej sprawie z boku i czekać na spłatę należnych Ci wynagrodzeń? Teoretycznie możesz, ponieważ wierzytelności powstałe w wyniku niewypłacania Ci wynagrodzeń zostaną wpisane przez syndyka masy upadłościowej na listę wierzytelności z automatu. Przynajmniej tak być powinno. Życie często pokazuje jednak, że o własne interesy warto dbać samemu i nie pozostawiać ich ślepemu losowi. Dlatego powinieneś nie tylko bacznie się przyglądać całej sytuacji ale również brać w niej czynny udział. 

Pierwsze co możesz i powinieneś zrobić to zweryfikować listę wierzytelności i sprawdzić czy w ogóle się na niej znalazłeś oraz to jaka kwota tych wierzytelności wobec Ciebie została tam umieszczona.

Śledź ogłoszenia w Krajowym Rejestrze Zadłużonych. To tam pojawi się obwieszczenie o liście wierzytelności. Lista ta będzie dostępna do wglądu w odpowiednim sądzie, w sekretariacie.  Od dnia obwieszczenia masz dwa tygodnie na odmowę uznania wierzytelności jeśli się z nią nie zgodzisz. 

Drugą ważną czynnością, którą możesz podjąć jest sprawdzenie jak wyglądają fundusze firmy oraz jak przebiega upłynnianie majątku firmy. Możesz to śledzić również na portalu Krajowego Rejestru Zadłużonych. 

Firmę wyszukujesz po jej numerze NIP/KRS

Następnie wybierasz z listy sprawę, która Cię interesuje. Sprawdzasz jej sygnaturę i po numerze sygnatury wyszukujesz masę upadłościową

Niestety często jest tak, że pozostały po firmie majątek nie wystarcza na pokrycie wszystkich należności i musisz się liczyć z tym, że choć zobowiązania wobec Ciebie jako pracownika są traktowane priorytetowo, istnieje ryzyko, że nie odzyskasz całości swoich zaległych wynagrodzeń. Ważne jednak jest to, abyś był zorientowany w temacie i wiedział co w trawie piszczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *